Likit Malzemelerimi Nereden Alıyorum?

Güncelleme-4: Nbaseler arasına Los Pollos, aroma tedarik siteleri arasına Velabuhar eklendi. ( 12 Kasım 2017)
Güncelleme-3:
Keyf Altın Seri(Full Merck) yeniden stokta. ( 12 Kasım 2017)
Güncelleme-2: Hassas terazi linki eklendi. ( 18 mayıs 2017)

Güncelleme: Keyif.us 36 mg base seçeneği eklenmiş, sunulan nikotin oranları arasına 36 mg da ilave edildi. ( 16 mayıs 2017)

Likit fiyatları yeri geldiğinde hepimizin belini bükebiliyor. Arada bir de kendi likitlerimizi yapmamız sarsılan bütçemizi toparlamak için çok iyi bir fırsat olacaktır. Bu yazıda sürekli sorulan sorulardan birine elimden geldiğince detaylı bir biçimde cevap vermeye çalışacağım. Umarım aradığınız soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz. Hadi hemen yazıya geçelim.

Nbase – VG – PG:

Nbase konusunda oldukça net bir çizgim var. Sadece merck/sigma/basf gibi ürünleri kullanmaya çalışıyorum. Her ne kadar “piyasada merck yok” vs. gibi aslı astarı olmayan laflar edilse de hala bu üst segment bileşenler getirilebilmekteler, sadece doğru yerde aramak gerekli. Kabul ediyorum fiyat olarak oldukça pahalılar, ancak ucuz etin yahnisi de olmuyor. Bahsettiğim markaları bulabildiğim tedarikçiler aşağıdaki gibiler:

The Collection Nbase:

Yaptıkları her işi severek takip ettiğim bir marka. Gerek nbaseleri, gerek likitleri, gerek standları olsun gerçekten hepsi üst seviyede kaliteye sahip ürünler.  Kullanılan bileşenlerin tamamı merck, oldukça severek tüketiyorum, nikotin oranlarını doğru yansıtan bir kaç markadan sadece biri ancak şunu belirtmekte fayda var. Basenin VG/PG oranlarını siz belirleyemiyorsunuz, standart olarak %80-%20 oranlarında üretiliyorlar ve 300 ya da 150 ml’lik asansörlü şişelerde geliyorlar.

İnternet Siteleri: www.collectionvape.com
Sunulan Nikotin Oranları: 0-3-6-9 MG.
VG – PG Oranı: %80-%20

Los Pollos Nbase:

Hakkında uzun uzadıya yazdığım detaylı yazıya aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Keyf Nbase:

Not: Bu aralar kiminle konuşsam Keyf’in turkuaz serisinden şikayetçi. Lütfen almaya niyetliyseniz az miktarda alın. Eskisi gibi beğeneceğinizi garanti edemiyorum. Altın seriyi denemediyseniz şans verebilirsiniz ancak fiyatı eskisine kıyasla inanılmaz pahalı.
Yıllardan beri nbase üretimini ve satışını oldukça başarılı bir biçimde sürdüren, çok seveni olan bir marka. Bir ara nikotinden kaynaklı koku sorunları yaşasalarda uzun süredir siparişlerimde herhangi bir problem yaşamadım, severek kullanmaya devam ediyorum. Genel itibariyle ürünlerini hazırlarken merck, sigma, basf marka bileşenler kullanıyorlar. Nikotin oranları doğru bir biçimde ürünlere yansıtılıyor ve basenizi farklı opsiyonlarla alabiliyorsunuz. Bunun dışında illa bileşenleri karıştırılmış olarak satın almak zorunda da değilsiniz. Ayrı ayrı VG-PG de satın alma şansınız mevcut. Baseler 250 ya da 500 ml’lik şişelerde geliyorlar. Nbasenizde herhangi bir şikayet olduğu taktirde sorgulamadan yenisini de göndermeleri de cabası.

İnternet Siteleri: www.keyif.us
Sunulan Nikotin Oranları: 0-3-6-9-12-36 MG.
VG – PG Oranı: %80-%20 ya da %100 VG

 

Kimetsan/Tıpkimsan:

PG ve VG olarak merck, basf ya da sigma bulamıyorsam Kimetsan alıyorum. Piyasadaki ünlü bir çok marka da aktif olarak kendilerinin ürünlerini kullanıyorlar. Ürünlerin test raporlarını dilediğiniz taktirde atıyorlar. Gliserinleri zeytinden üretilmekteymiş. İçim olarak biraz sert ancak severek kullanmaktayım, eğer gliserin ya da propilen glikol arayışınız varsa bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Not: Siteye kayıt olmadan fiyatları göremiyor, sipariş veremiyorsunuz.
Gliserin: Tıkla.
Mono Propilen Glikol: Tıkla.

1 Litre Gliserin – 38 TL
1 Litre Propilen Glikol – 47 TL

 

Aroma:

Aroma Türkiyede elektronik sigara piyasanın kanseri ya da kangreni olmuş durumda. Fiyatlar yurt dışı işe kıyaslandığında korkunç pahalı ve bulmak da oldukça zor. Bu konudaki yaklaşımım “Bulduysan bakma götür.” şeklinde. Facebook gruplarından, internet sitelerinden ya da başka yerlerde bulabildiğim bütün aromaları fiyatları makul olduğu sürece almaya gayret ediyorum. Siz de mutlaka her aroma alım fırsatını elinizden geldiğince değerlendirmeye gayret edin. Tercih ettiğim aroma markaları şunlar:

Capella, The Flavor Apprentice, Flavour Art, Flavor West, Mount Baker Vapor,  Molinberry, Solub Arome, Twisted, BuharEvi Flavors.

Peki Bu Markaları Nereden Temin Ediyorum?

Los Pollos Likit/Nbase
www.keyif.us
–  Velabuhar
www.buharevi.net/alisveris
www.molinshop.com ( Uzun süredir alışveriş yapmadım, cozutmuşlar diye duydum. Temkinli almakta fayda var. )
– Facebook Grupları

 

Şişe ve Karışım Malzemeleri:

Karışım malzemeleri bir nebzede olsa farklı alanlarda farklı fiyatlarla karşımıza yeterince çıksada şişe konusunda hala tam bir kargaşa söz konusu. Fiyatlar aşırı oynaklık gösterebiliyor ve genel itibariyle pahalılar. Bir ara kafayı yemiştim sırf bu şişe mevzusu yüzünden ancak en sonunda aradığımı uygun fiyata bulabildim.

Şişeler İçin Ren Plastik:

Renplastikte farklı ebatlarda plastik şişeye ulaşma şansınız var. Damlalık dahil olmak üzere ben 1000 adet 20 ml plastik şişeyi kendilerinden ücretsiz kargoyla 250 liraya satın aldım. Hem fiyat olarak uygun hem de şişeler temiz bir şekilde geliyor. Kullanmadan önce yine de mutlaka yıkayın. Renplastikle alakalı tek şikayetim bazen damlalıkların şişe sayısından az çıkması. Bu yüzden özellikle tembihliyorum mutlaka 50 adet fazla damlalık uç ekletiyorum kargoma. Sağolsunlar onu da ücretsiz bir şekilde ilave ediyorlar.

İnternet Siteleri: www.renplastik.com
Fiyatlandırma: 1000 adet 20 ml plastik şişe 250 TL ( Ücretsiz Kargo )

 

Eldivenler ve Şırıngalar İçin Mahalle Eczanesi:

  Bu malzemeleri her eczanede bulmanız mümkün. Şırıngaların tanesi 10-15 kuruşa, eldivenlerinde çifti 15-25 kuruşa satılmakta. Fiyat olarak da gayet uygunlar. Plastik oldukları için şırıngaları çok fazla kullanmamaya özen gösteriyorum maksimum 1-2 sefer kullandıktan sonra atıyorum ancak cam alırsanız yıkayıp yıkayıp kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu noktada tercih tamamen size ait.

 

Cam Kavanozlar:

Hazırladığım likitleri demlerken cam kavanozlarda bekletiyorum. Bizim buralarda çok gezmeme rağmen istediğim büyüklüklerde düzgün kavanozlar bulamadığım için internetten ihtiyacıma göre 10 adet kavanoz sipariş ettim ve şuanda da onları kullanmaktayım. Eğer etrafınızda uygun fiyata bulabileceğiniz yerler varsa gidip direk elden alabilir, yok eğer ben de bulamadım diyorsanız gittigidiyor, n11 gibi alışveriş sitelerinden alabilirsiniz.

 

Aşağıdaki linkleri inceleyerek ihtiyacınıza, bütçenize uygun cam kavanozları bulmanız mümkün:

Gittigidiyor:
http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=cam+kavanoz
N11:
http://www.n11.com/arama?q=cam+kavanoz

Hassas Terazi:

Ben likitlerimi başladığımdan beri hep şırıngayla yaptım. Terazi kullanımına hiç ama hiç alışkın değilim. Büyük ölçeklerde herhangi bir sorun yaşamama rağmen ufak şişeler halinde hazırladığım zaman hesap zorlaşabiliyor. Bundan dolayı da bir terazi alayım dedim ben de. Bir süre araştırdıktan sonra ihtiyacıma uygun teraziyi bulabildim. Teraziyi alırken dikkat etmeniz gereken nokta hassaslığının 0.01 gram ya da daha düşük olması gerektiği. Ufak şişelerde ufak hesaplar yapmak gerekebiliyor. Bundan dolayı mümkün olduğunca hassas olanını almakta fayda var. Benim aldığım fiyat olarak en uygunu ve en hassasıydı. En fazla 500 gram tartabiliyor. Memnun kaldım ve kesinlikle sizlere de tavsiye ederim. Zaten elimde şırıngalarım olduğu için siparişi aliexpress üzerinden verdim yaklaşık 2 haftada elime ulaştı. 8 dolar gibi komik bir fiyatı var. Eğer almayı düşünürseniz ürün linki aşağıda yer alıyor:

8 dolarlık 500 gram tartan:
Tıkla!

3.79 dolarlık 200 gram tartan:
Tıkla!

Batuhan Özcan Yazar

21 yaşında, elektrik-elektronik bölümü öğrencisiyim. 3 senedir elektronik sigara kullanmaktayım ve bu süre zarfında edindiğim bilgileri sizlerle Gorilla's Vape ve kanalları aracılığıyla paylaşmaya çalışıyorum. Bana sosyal medya hesaplarım üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli buharlar dilerim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir