Los Pollos Nbase Tadım ve Yorumlama

Başka bir yazıdan daha hepinize merhabalar.

Daha önce yazdığım “Likit Malzemelerimi Nereden Alıyorum?” adlı yazımda kullandığım/tercih ettiğim nbase markalarından ve bileşenlerinden bahsetmiştim. Bunların arasına kısa bir süre önce yeni bir marka daha eklemek nasip oldu.Bu yazıdaki konumuz “Los Pollos Nbase”. 🙂 Sivrilebilen güzel nbase bulmak oldukça zor hale geldi, alternatiflerimizin çoğalması gerçekten muazzam bir durum.

Los Pollos’u daha önceden piyasada sıkça olumlu bir biçimde duydum ancak denemek nasip olmamıştı. Gliserin olarak beğenmediğim bir markayı kullandıkları için(Şuanda beğenmediğim gliserini kullanmayı bırakıp tamamen Sigmaya dönmüş durumdalar. Diğer markanın ismini söylemeyeceğim yoksa piyasadaki bir çok üretici evime roket atacaktır.) bir miktar mesafeli duruyordum.

Markanın üreticisi Murat Bey ile bir süredir iletişim halindeyiz. Kendisi bir gün bana kendi ürünlerini deneyip denemediğimi sordu ve ben de denemediğimi söyledim. Kendisi bana yeni bir nbase çıkardığını ve bu nbasede 137028 kodlu Merck gliserin kullandığını, nbaseyi mutlaka denemem gerektiğini söyledi. 137028’in durumunu bilmeyenleriniz olabilir, bir zamanlar piyasada gliserinlerin ferrarisi olarak görülüyor, herkes severek tüketiyordu. Şimdi burada yazmak istemediğim bir olaylar örgüsü neticesinde Merck, 137028 kodlu gliserinin Türkiye’ye gönderimini durdurdu. Dolayısıyla artık fiyatı altınla yarışır hale geldi ve temini de standart yolların çok daha dışına çıktı.

Murat Bey, çok zor olsa da 137028 kodlu Merck gliserini bulabildiğini ve devamının da olduğunu, dolayısıyla üretimine bu ürünü de dahil ettiğini söyledi. Ardından sağolsun bana denemem için yeni ve eski nbasesinden yanında farklı hediyelerle beraber gönderdi. Kendisine buradan da tekrar teşekkür etmiş olayım bu yazı vesilesiyle. 🙂

Şimdi kısaca bu nbaselerle alakalı olarak deneyimlerimi ve yorumlarımı sizlere aktarmaya çalışacağım:

1) Los Pollos Diamond Series: Yukarıda yeni nbase olarak tanımladığım tamamı Merck bileşenlerden oluşan nbase “Diamond Series” olarak adlandırılıyor. Seri şuanda 100 ml ve 250 ml ebatlarda, 0-3-6-9-12 mg sertliklerde ve Max VG, 90/10, 80/20 oranlarla site üzerinde satılmakta. Klasik seride 24 de bulunmasına karşın henüz “Diamond Series” de en yüksek nikotin oranı olarak 12 mevcut. Bir süre sonra Diamond Series’de de 24 olur diye tahmin ediyorum.

Şimdi müsadenizle size ürünle alakalı deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

 

Bana gönderilen ürün 100 ml. Nikotin oranı 9 mg, VG/PG oranı %90/10. Gönderilen şişe ölçek olarak 100 ml den daha fazla. Tahminimce 112 ml kadar. Yani üzerine aroma ekleyecek boşluk da mevcut. Pratik bir şekilde likit yapmak için gayet uygun bir yöntem. Üzerine aroma ekledikten sonra çalkalayıp dolaba demlenmeye atabilirsiniz ancak uzun vadeli duracaksa başka boşluğu olmayan bir şişeye almanızı tavsiye ederim çünkü nikotin zamanla oksitlenecektir. Ürünün yanında 2 ml’lik küçük bir şırınga ve gavurların “Twist Cap” dedikleri bizde ise “Asansörlü Kapak” olarak geçen kapak geliyor. Üzerinde gelen kapağın kırılan kilidinden yok.(Oha artık o kadar da değil diyebilirsiniz, yazının devamında buraya tekrar vurgu yapacağım.) Benim ilk kapakla bir işim olmadığından pratik bir kullanım sunması nedeniyle direk olarak asansörlü kapağı taktım.

Bu arada belirtmem gerekiyor ki ürünün etiketi çok kalitesiz. Bu kısım tabii ki sizi alakadar etmiyor, zaten bunu Murat Bey’e yönelik yazıyorum. Parmağımla oynayarak etiket üzerindeki her şeyi silebildim. Şuanda etiketten eser kalmamış durumda. Sanki asetat kalemiyle yazılmış gibi bir hali var.

Neyse şimdi birazda içim tecrübesinden bahsedelim dilerseniz.

Denemelerimi Sxk Taifun GT-3 Mini ile yaptım. Üzerindeki 2.5 mm, 26 gauge ve 6 turluk bir sarım. Bunun neticesinde 0.82 ohm direnç elde ettim ve 15-22 watt aralığında kullandım.

Üründe koku minimum düzeyde. Bir çoğunuz koktuğunu fark etmeyeceksinizdir belki ancak hafifçe tatlı/alkolümsü bir kokusu mevcut.

Nötr bir tada sahip. İçerken yine belli belirsiz düzeyde hafifçe gliserin tatlılığı alıyorsunuz. Kesinlikle aromasız tüketime uygun. MTL içen arkadaşlar 9 ya da 12 mg’lık sertlikte 100 ml base satın alıp aroma katmadan aylarca sıkılmadan tüketebilirler ve oldukça da ekonomik bir çözüm olur. Ben bir hafta aralıksız aynı setup ile aroma katmadan baseyi büyük bir keyifle tükettim ki ben normalde hiç hazzetmem sade nbase içmekten.


Boğaza vurumu tam ayarında, tatminkar seviyede. Ne çok fazla ne de çok az.

1 haftalık sade tüketimin arından daha sonrada bir miktar aroma ile karıştırıp 1’er hafta demledim. Sonuçlar gayet güzeldi. Normalden farklı hiç bir duruma rastlamadım ve onları da gayet keyifli 

bir biçimde tükettim.

2) Los Pollos Klasik: Markanın ilk çıkarmış olduğu nbase bu. Herhangi bir ismi yok, normalde “Los Pollos Nbase” olarak geçiyor websitesinde ancak ben yazıda ayırt etmek kolay olsun diye“Los Pollos Klasik” olarak adlandırdım. Seri şuanda 100, 250, 500, 1000 ml ebatlarda, 0-3-6-9-12-24 mg nikotin sertliklerinde ve Max VG, 90/10, 80/20, 70/30, 60/40, 50/50 VG/PG oranlarıyla site üzerinde satılmakta. Oldukça varyasyonlu, herkese hitap edebilecek opsiyonlara sahip. Ürün bileşenleri ise şu şekilde: Sigma Aldirch gliserin, BASF propilen glikol, Merck nikotin.

 

Şimdi isterseniz biraz daha detaylandıralım.

Ürün diamond nbaseden çok daha farklı bir şişeyle geliyor. Bu da yine 100 ml olarak geldi ancak görüldüğü üzere şişenin ölçüsü 100 mlden daha fazla. Bu da yine tahminimce 112-120 ml civarlarında bir ölçüde. Üzerinde aroma eklemeniz için yeterli boşluk mevcut, pratik bir biçimde aroma karışımınızı üzerine ekleyip, çalkalayarak demlenmeye bırakabilirsiniz. Yine altını çiziyorum uzun süreli saklamalarda şişedeki boşluk miktarı yüzünden nikotin oksitlenecektir. Farklı bir şişede boşluksuz saklamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Yukarıda diamond nbasede kırılan kilit olmadığını söylemiştim. Bunda ise mevcut. Aşağıdaki görselden daha detaylı görebilirsiniz.

Base 12 mg sertlikte ve yine VG/PG oranı %90/10. Denemeleri yine aynı sarımla, aynı atomizerle ve aynı watt değerleriyle yaptım.

Gelin hemen onun da detaylarına geçelim:

Bunda da koku yine düşük seviyede. Diamond’a kıyasla daha belirgin ancak kesinlikle rahatsız etmiyor.

Koku bir miktar daha fazla olduğundan acaba içimde büyük bir değişime sebep olur mu diye şüphe etmiştim ancak içimde yine durum aynı. Tadı nötr, hafif bir biçimde gliserin tatlılığı alıyorsunuz.

Şimdi en belirgin farka gelelim: Boğaz vurumu. VG/PG oranları aynı düzeyde, Diamond 9 , klasik ise 12 mg sertlikte olmasına rağmen boğaza vurumları neredeyse aynı seviyede. Buradan da anlıyoruz ki içim olarak bu daha yumuşak. Gliserinin ve glikolün içimde nasıl bir rol aldığı çok bariz bir biçimde anlaşılmakta.
Yumuşak bir içim isteniyorsa klasik seriyi, boğaza vurum isteniyorsa diamond seriyi tercih etmek daha doğru olacaktır ancak tabii ben burada yazıyla belirli bir yere kadar bunu size tarif edebilirim. Kesin karara varmak için ikisinden de aynı oranlarda 100’er ml satın alıp içim testi yaparak karar vermeniz daha doğru bir hareket olacaktır.

Los Pollos’un websitesine ulaşmak isterseniz: http://www.lospolloslikit.com/

Uzun lafın kısası, ben nbaseleri çok beğendim arkadaşlar. Nbase alma ihtiyacı duyduğum zaman kesinlikle tercih edeceğim ilk 3 markadan birisi olur. Piyasa artık kendi içinde muazzam farklılıklar barındırıyor. Eskiden bileşen yönündeyken kısıtlı durumdayken şuanda istediğimiz her şeyi kolaylıkla bulabilir hale geldik. Dolayısıyla ürünler arasında segment farkı da oluştu. Çok kaliteliyi de, orta karar ürünü de , vasat ürünü de bulabiliyoruz ancak bir çok üretici ticari kaygılardan dolayı düşük segment bileşenlere yöneliyor bu da baselerden kaynaklı şikayetlerin artmasına sebep oluyor. Los Pollos gerçekten içimi güzel ve kaliteli bir base. Umarım çizgilerini bozmazlar.

Elbette tüm bunlar benim şahsi yorumum. En güzel kararı ve yorumu ancak denedikten sonra siz yapabilirsiniz. Bu yazının burada sonuna gelelim, başka bir yazıda görüşünceye kadar kendinize iyi bakın! 🙂

Batuhan Özcan Yazar

21 yaşında, elektrik-elektronik bölümü öğrencisiyim. 3 senedir elektronik sigara kullanmaktayım ve bu süre zarfında edindiğim bilgileri sizlerle Gorilla's Vape ve kanalları aracılığıyla paylaşmaya çalışıyorum. Bana sosyal medya hesaplarım üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli buharlar dilerim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir