Velabuhar Mixed Collection İnceleme

Herkese merhabalar. Bu yazımda sizlere Velabuhar ve çıkarmış oldukları yeni karışım serisi olan “Mixed Collection” hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Daha önce alışveriş yapmamış, yapmak isteyen ancak fikir sahibi olmayanlar için bilgilendirici bir yazı olacağına inanıyorum. Umarım aklınızdaki soru işaretleri bu yazının sonunda giderilmiş olur. İsterseniz hemen başlayalım.

Not: Kendilerinden daha önce alışveriş yapmadım, daha doğrusu yapma ihtiyacı duymadım çünkü elimde fazlasıyla aroma ve nbase bulunmakta. Ürünler bana kendileri tarafından tamamen spontane bir biçimde gönderildi. Gönderileri için kendilerine ayrıca teşekkür ederim.

Her şeyden önce nedir bu Mixed Collection? diyecekler için ufak bir açıklama yapmanın yeni başlayan arkadaşlarımız açısından en güzeli olacağına inandığımdan birkaç cümle ile bu seriyi özetlemek istiyorum: Her şeyden önce bu ürünler likit değil aroma arkadaşlar. Velabuhar’ın söylediğine göre piyasada kabul gören, sevilen aroma markalarının tekil aromalarından komplex tariflerin oluşturulduğu bir seri mixed collection. (Tfa, Capella, Inawera vs. yazmışlar.) Bu ürünleri nikotin, propilen glikol ve gliserin(Bütün bunlar karıştığı zaman adına nbase diyoruz.) ile karıştırıp likit elde ediyorsunuz. Bu aralar piyasada karışım aroma çılgınlığı başlamış durumda. Bir çok likit üreticisi ya da aroma satıcısı hazır karıştırılmış aromalarını satışa sunmakta ve bu kervana Velabuhar da “Mixed Collection” ismiyle dahil oldu. Bu ürünler yeni ya da eski kullanıcı farketmeksizin bizleri büyük bir dertten kurtarıyor. Dilediğimiz oranda nbase ile karıştırıp kısa sürede, kolay bir biçimde likit yapma olanağına sahip oluyoruz. Özetle, evde likit yapmak isteyen kullanıcılar için armut piş, ağzıma düş ürünleri. 🙂

Şimdi gelelim ürünlere…


Kargo poşeti elime ulaştığında karşılaştığım manza
ra bu şekildeydi.  Daha önceden farklı mecralarda nasıl gönderim yaptıklarını bildiğim için gördüklerim beni şaşırtmadı. Hatta bu tarz gönderileri ilk kez yapan markanın Velabuhar olduğunu da biliyorum. Resimden de görüleceği üzere oldukça zengin bir paket içeriği var. Bana tester set ve istediğim bir adet aromadan 15 mlgöndereceklerini söylemişlerdi. Kendileri ufak bir süpriz yaparak 2 adet aroma göndermişler. Buda beni oldukça mutlu etti, tekrardan kendilerine teşekkür ediyorum.

(1 adet 20 ml büyük boy şırınga, 1 adet 2 ml küçük boy şırınga, 2 adet pastör pipet, 1 adet hazırlayacağınız likit için tarif stickerı.)

Benim adıma paketteki en ilgi çekici detay bu sticker oldu. Hazırladığınız likitin detaylarını not almanız için pakete böyle bir sticker koymaları oldukça ince ve nazik bir düşünce. Maddi açıdan pek bir kıymeti olmasa da müşterilere gösterilen özeni anlatan bir detay bu.

Benim istediğim aroma “Strawcake” idi. Yanına ekstra olarak gönderdikleri aroma ise “Raspberry and Apple” oldu. Şişeleri zaten muhtemelen daha önceden görmüşsünüzdür. Velabuhar ile özdeşleşen, deyim yerindeyse onların artık imzası haline gelen klasik şişelerinde geldiler. Gönderilen iki şişe de birbirinden farklı. Sanırım şişe konusunda bir değişikliğe gidilmiş. Birinden biri yeni olanı ama hangisi emin değilim, sanırım sarı olan yeni şişeleri. Strawcake üzerinde boydan boya shrink varken, Raspberry and Apple’ın sadece kapak kısmında shrink var. Ben ürünler üzerinde kesinlikle shrink olması gerektiğini düşünenlerdenim. İster likit, ister dolum aroma olsun ürünün üretimden/dolumdan çıktıktan sonra size gelene kadar ürüne kimsenin dokunmadığının teminatı gibi bir şey. Aynı hassasiyetin bütün satıcı markalarda görmeyi çok isterim. Şişeler arasında yapı olarak bir fark yok. İkisi de aynı tür kapağa sahipler. Kullanımları oldukça basit. Şişelerin üzerinde Velabuhar etiketi ve önerilen kullanım oranları yüzde olarak yer almakta.

Şişelerin kapaklarını bu fotoğraftan daha detaylı bir biçimde görebilirsiniz. Lütfen parmak boğumumdaki kıllara takılmayın. 😀

Tat konusundaki yorumlara gelmeden önce bir kaç bilgi daha aktarmak istiyorum size. Velabuhar websitesinde aromaların satış sayfalarında her biri için ayrıca gerekli bilgilendirmeyi ve nasıl kullanılması gerektiğini yazmış. Mesela bir adet örnek vermek gerekirse aşağıdaki “Apple Muffin” aromasının sayfasına göz atabiliriz. Gördüğünüz gibi her ürünün sayfasında aromanın içerik tarifi, tam randıman alabilmek için kullanılması gereken minimum ve maximum miktar, tavsiye edilen demlenme süresi yer almakta. Karışımlarınızı bu bilgilere göre hazırlayabilirsiniz. Fiyatlandırmaları ise 15 ml 24.90 Tl. Kabaca bir oran-orantı hesabıyla 10 ml’si 16.60 Tl’ye denk gelmekte. Fiyat gayet makul görünüyor ancak biraz daha indirime kimse hayır demez sanırım. 🙂

(Resmin büyük hali için sağ tıklayıp “yeni sekmede aç” diyebilirsiniz.)

Bunlardan da bahsettikten sonra gelelim şimdi tadım kısmına. Bana gönderdikleri testerler aroma değil, likit yapıp 5 ml halinde hepsinden yollamışlar. Pg-vg ve nikotin oranlarını ve aromaların yüzde kaç kullanıldığını ve kaç gün demlendiklerini bilmiyorum sadece tatları konusunda bir yorumlama yapacağım. Yolladıkları ayrı aromalardan ise kendim birer şişe likit yaptım dolayısıyla daha sağlıklı bir şekilde öğrenebildim o aromaları. Bunları biraz daha detaylandıracağım.

Denemeleri Sxk Kennedy 24 rda ile yapacağım. Üzerine temiz bir sarım yaptım. 3 mm üzerine 24 gauge 6 turluk bir sarımım var. 0.30 ohm direnç okudu modum. 50 watt ile ateşleme yapmaktayım. Tadım esnasında her farklı çeşitte tatların birbirine karışmaması için iki pamuk da tekrar yenilenecek.

 

Apple Muffin:

Likiti kokladığım zaman burnuma şekerli, tatlı bir elma kokusu geliyor ancak çok kuvvetli değil. Pamuğu ıslatıp boş ateşleme yaptığım zaman etrafa keskin bir tarçın, arkasından da kekimsi/turtamsı bir koku yayıldı. Bu benim için büyük bir handikaptı çünkü tarçınla hiçte hoş olmayan anılarım var. 🙂

Tarçından dolayı kesinlikle ciddi bir ön yargım olmasına rağmen ben çok beğendim. İsminden dolayı Twisted Muffin Woman klonu zannedilebilir ancak arada farklar bulunmakta. Elma ve tarçın daha kesif bir konumda. Muffinden ziyade hamurumsu kısmı bana keki andırıyor. Hatta evde yapılmış anne kekini andırıyor. Daha önce denediğim tarçınlı likitlerde/tariflerde tarçın çok kötü bir acılık katıyordu likite ancak bunda durum öyle değil. Tarçın kesinlikle ben buradayım diyor ancak tarifi ele geçirmiyor. Elmalı kek tadı en baskın şekilde alınırken ardından da hafif bir tarçın alıyorsunuz. İçimden sonra ağızda kalan tat ise sadece elmalı kek oluyor, tarçın tamamen kayboluyor.  Çayın yanında harika gidecek bir likit. Hatta Apple Muffin’in yazısını tamamladıktan sonra bir çay demleyip tekrar onunla içeceğim. Bütün gün baymadan içilebilir. (Gavurlar buna ADV-All Day Vape diyorlar.) Hem mtl(sigara içimi) hem de dl(ciğer çekimi) için uygun bir lezzet.

8/10 çok rahat alır.

Creamy Tobacco:

Kapağını açtığımda aldığım koku hafif tütünle süslenmiş ballı süt gibi bir şeyi andırıyor. Ballı sütü andıran krema kokusu en yukardayken tütün arkadan çok hafif bir şekilde geliyor. Pamuğu ıslatıp boş ateşleme yaptığım esnada ortaya çıkan koku tütün ve karamele döndü birden. İlk baştaki kokusu oldukça hoşuma gitmesine rağmen yalan yok bu kokuyu sevmedim.

Aromanın tadı oldukça ağır. Kesinlikle bütün gün içilemeyeceğini hatta ve hatta ciğer çekimi atomizerlerde kullanılamayacağını düşünüyorum. Elbette bu benim kişisel yorumum bir başkası için durum tam tersi olabilir, denemeden bilemezsiniz. İçim esnasında en şiddetli aldığım tat krema ve karamel. Bu ikisi sıcak buhar altında birleşince bana direk ballı süt tadını hatta balı fazla katılmış süt tadını çağrıştırdı. Resmen arkadan bal acılığı alıyorum. Tütün bunlara arkadan eşlik ediyor ama üstteki iki tatlı meret tütünü bana harcamış gibi geldi. Tütün lezzeti gelir gelmez hemen kayboluyor. Aslında lezzetli bir tütün ancak ben kesinlikle karamel ve krema ikilisine yakıştıramadım. Karamel olmasa ya da şuan kullanılandan daha az miktarda olsa çok daha lezzetli olacağına inanıyorum. Bana yollanan bu testerde aroma yüzde kaç kullanılmış bilemiyorum ancak ben bunu kendim hazırlıyor olsaydım mutlaka tarifte şuanda ne kadar varsa bu miktarı yarısına indirirdim. Yüksek nikotinli, daha az aroma kullanılmış versiyonu mtl bir atomizerde gayet keyifli olabilir belki ancak denemek lazım. Tatlı tütünden hoşlanmıyorsanız Creamy Tobacco size göre bir lezzet değil kesinlikle. Hayal kırıklığına uğramadım dersem yalan olur.

Puanım bu haliyle 3/10 olur.

Elwish Fruit:

Cutwood markasının Monster Melons aromasının klonu olduğu söylenmiş. Ben bahsedilen likiti şahsen denemedim ancak etrafımda deneyen damak zevkine güvendiğim bir arkadaşım bana çok aromanın çok başarılı bir şekilde yakalandığını neredeyse birebir aynısı olduğunu söyledi lezzet olarak.

Kapağını ilk açtığımda aldığım koku kavunlu sakız oldu. Hatta kavunlu bigbabol bile denebilir bu kokuya. Pamuğu ıslatıp boş ateşleme yaptığım anda ortaya çıkan koku birden mango ve çok az kavun haline dönüştü.

Lezzetler sıcak buhar altında birbirlerine karışıyorlar. Mango çok minik bir tık yukarda kalmak üzere kavun ve mango aynı potada güzel bir şekilde erimişler. Şişeyi koklarken aldığım sakızımsı doku içim esnasında bir miktar farklılaştı daha meyvemsi, ekşi bir hal aldı.(Sakız tonu hala kendini belli eder durumda.) Biraz araştırmayla bu tadın “Papaya” olduğunu öğrendim. Tadını tarif et derseniz edemem çünkü hayatımda hiç papaya yemedim hatta görmedim bile. Aromasını içmek elektronik sigarada kısmet oldu. Normalde kullandığım bir aromada olmadığından bana biraz yabancı bir lezzet. Tam yaz aylarına uygun, fresh bir tat olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Meyveli likitlerle arası iyi olanlar muhakkak bu tadı çok beğenecektir. Piyasada her zaman karşılaştığımız lezzetlerden sıkıldıysanız güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Tatlı tadının ağır basmasından dolayı belki bütün gün içilmez ancak günün belli bir saatinde kendisine mutlaka yer bulabilecek bir lezzet.

Puanım 6,5/10 olacaktır.

Smaug:

Beni en çok heyecanlandıran sanırım bu. Ejdermeyveli likitleri hep çok beğenmişimdir. Ha yedin mi derseniz yine yemişliğimin olmadığı ilk defa elektronik sigarada tattığım bir lezzet ancak oldukça beğeniyorum. Eğer gözünüz kapalı bir şekilde şişeyi koklarsanız bu aromayı çilekle karıştırma ihtimaliniz çok yüksek. Sanki özenle yetiştirilmiş dağ çileğini andıran bir kokusu var. Pamuğu ıslatıp boş ateşleme yaptığımda çileğimsi koku kendini hala koruyor. Çilek olmadığını ancak içerken fark ediyorsunuz.

Ejder meyvesinin kremayla uyumu muhteşem ve oldukça hafif bir sonuç çıkarıyor ortaya bu da yine hafiften sakıza göz kırpar bir tatta. Kesinlikle bütün gün boyunca rahatlıkla içebilirsiniz. Ciğer çekiminde ekstra lezzetli olduğunu düşünüyorum kendi adıma.
Yapanların ellerine sağlık.

Puanım 7/10.

Evet, bana tester olarak gönderilen aromalar bu kadardı. Special Edition gönderilmemiş, en kısa sürede onu da denemeye çalışacağım. Yine bu yazıyı düzenler eklerim onun hakkındaki düşüncelerimi de. Şimdi ayrı bir biçimde direk aroma olarak yollanılan çeşitlere geçmek istiyorum. Bunları kendi istediğim oranlarda ve şekilde hazırladım ve demlenme süreçleri boyuncada belirli aralıklarla test ettim.

– Karışımlar önerilen minimum oranlarda hazırlandı. Bu hem Strawcake için hem de Raspberry And Apple için de %10.
– Nbase olarak keyf altın seri kullanıldı. 3 mg sertlik ile hazırlandı. Oran düzeltmeleri için Merck pg ve Sigma gliserin eklendi.
– Karışımların finaldeki VG – PG oranı %75 – %25 oldu.
– İki karışım da hazırlandıktan sonra ve ardından gelen 1.5 hafta boyunca belirli aralıklarla tadıldı.
– Karışımlar her 3 günde bir 10-20 saniye olacak şekilde içine üflenerek havalandırıldı ve çalkalandı.

Strawcake:

Ben bu aromayı isterken bunun çilekli yaş pasta olduğunu sanıyordum. Ama durum sandığımdan çok farklıymış. Bu aromanın Melih abi’nin(Buhar Odası) hazırlamış olduğu Strawberry Cheesecake olduğu söyleniyor. Ben üşengeçliğimden dolayı Melih abinin tarifini hazırlamamıştım evde zaten elimde gerekli aromalar da yoktu. Bu bahaneyle onu da denemiş oldum. Şişeyi ilk açtığınızda buram buram bir krema, pastamsı bir koku geliyor. Pamuğu ıslatıp ateşledikten sonrada kokuda muazzam bir değişim yok.

İlk içtiğim anda “Lan bu nasıl çilekli yaş pasta? böyle yaş pasta mı olur yav?” şeklinde bir tepki vermiştim. Çilek tadı çok arkadan geliyordu, ön notalarda krema ve pastamsı doku hakimdi. Çilek tadının biraz daha yukarı çıkması için demlenmesi gerektiğini düşünmüştüm. Meğersem aldığım bu pastamsı tat cheesecake aromasıymış. Bana soracak olursanız cheesecake oldukça sakat bir aroma. Hatta bir çok kişi ayak, çorap gibi falan koktuğunu söyler. Ki doğrudur da eğer kıvamında kullanılmazsa gerçekten de öyle bir kokuya sahip olur yaptığınız likit. Strawcake’de oldukça başarılı bir biçimde kullanılmış kesinlikle en ufak şekilde rahatsız etmiyor. Bir buçuk hafta demlenmesine rağmen tadında en ufak bir değişim olmadı. Sadece sivri köşeleri biraz daha yumuşak hale geldi. Çilek hala alt tarafta, kremamsı cheesecake tadı ön notalarda yer almaya devam ediyor. Sitelerinde 1 hafta demlenmesi gerektiği yazılmış ancak ben bu ürünün demlenmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Zaten tadında da aman aman bir değişim olmuyor. Güzelce karıştırdığınıza emin olduktan sonra direk koyup içebilirsiniz. İlk tattığımda çok hoşuma gitmemiş olsada daha sonralarda oldukça beğendiğimi hatta müdavimi olduğumu söyleyebilirim. Bütün gün tüketilebilir. All Day Vape sınıfında bir likit.

Puanım 8/10 kesinlikle.

Raspberry And Apple:

Evet son aromamız Raspberry And Apple. Velabuharın en çok öne çıkardığı aroması sanırım bu. Sitelerinde “Şuana denk üretiğimiz en komplex aroma! Böğürtlen ve elma tatları altından gelecek olan 9 tat inanıyoruz ki sizleri çok memnun edecektir. Bu sihirli komplex aroma sadece bir tık uzağınızda” şeklinde tanımlanmış. Şişeyi kokladığınız zaman elma, böğürtlen ve kurabiye kokularını oldukça net bir şekilde alabiliyorsunuz. Pamuk ıslatılıp boş buharlaşma sağlandığında ise koku yönünden kurabiye ağırlık kazanıyor ve diğerlerini geriye atıyor.

İçim esnasında kurabiyenin bir taban görevi gördüğünü ve bu tabanın üzerinde elma ve böğürtlenin yer aldığını ve tüm bunların da sivri köşelerinin krema ile yumuşatıldığını anlıyoruz. Aynı Strawcake gibi bunun da demlenmesine gerek olmadığını, bir haftalık zaman diliminde tat bakımından çok bir şeyin değişmediğini düşünüyorum. Belki uzun demlemelerde arada keskin farklar oluşabilir ancak ben böyle bir ihtiyaç duymadım. Hazırladıktan sonra gayet güzel bir lezzete sahipti ve büyük bir keyifle tükettim. Kendilerinin bahsetmiş olduğu alttan gelen 9 tadın ise hiç birini alamadım. 🙂 Sanırım bu tatlar birbirlerini nötrlüyorlar çünkü hiç birinin esamesi dahi okunmuyor. Yine yaz likiti olarak sınıflandırabileceğimiz, bütün gün tüketmeye uygun olan bir aroma.

Puanım 7/10.

Evet yazımın burada sonuna geliyorum. Umarım anlattıklarım işinize yarar ve ürünler hakkında sizi fikir sahibi yapar. Velabuhar’a gönderdikleri ürünler için teşekkür ederim. Kendilerinin websitelerine ulaşmak isterseniz:

www.velabuhar.net

adresini kullanabilirsiniz. Hepinize sigarasız günler diliyorum. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Batuhan Özcan Yazar

21 yaşında, elektrik-elektronik bölümü öğrencisiyim. 3 senedir elektronik sigara kullanmaktayım ve bu süre zarfında edindiğim bilgileri sizlerle Gorilla's Vape ve kanalları aracılığıyla paylaşmaya çalışıyorum. Bana sosyal medya hesaplarım üzerinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli buharlar dilerim!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir